7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu!

7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin desteklediği 7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Gala ve Ödül Töreni, Haliç Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

23 ülkeden 260 filmin katıldığı festivalde Türk Dünyasının çeşitli ülkelerinden akademisyenler, meslek örgütü temsilcileri, medya kuruluşu çalışanları ve benzeri profesyonellerden oluşan ön jüri değerlendirmesinde 16 belgesel film Öğrenci Kategorisinde, 16 belgesel film de Profesyonel Kategorisinde finale kaldı. Finale kalan filmlerden profesyonel ve öğrenci kategorisi değerlendirme jürisi tarafından yapılan seçkiyle 2022 yılı Türk Dünyası’nın en iyi belgesel filmleri belirlendi. 

Dereceye giren filmlerin yanı sıra finale kalan filmler arasından üç filme özel ödül verilirken Türk Dünyası ve Türk Kültürü’ne hizmet bağlamında Azerbaycanlı belgesel film yönetmeni ve akademisyen Oktai Mirqasımov’a “Türk Dünyası Yaşam Boyu Onur Ödülü” takdim edildi.

Öğrenci Belgesel Filmleri kategorisinde yarışmaya Kırgızistan’dan katılan yönetmen Sayır BAKITBEKOVA’nın, “Köprü” isimli belgesel filmi birinci oldu. İkinciliği yönetmen Semih SAGMAN’nın Afganistan’ın bir dağ mezrasında çektiği “Gulab Gul” isimli film alırken, Üçüncülük ödülünü ise Bosna Hersek’ten yarışmaya katılan yönetmen Kadir Can ARABACI’nın “Three Armies” isimli belgesel film aldı.

Festivalde ayrıca yönetmen İlayda İŞERİ’nin Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti’nde Gagavuz Türklerinin kültürel yaşamıyla ilgili çektiği “Çeşme” isimli film “Öğrenci Belgesel Film Kategorisi Kültür Sanat Ödülü”ne, Kırgızistan’dan katılan Ayımkül TEMİRBEKKIZI’nın çektiği “Miras” isimli film de “Öğrenci Kategorisi Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü.

Uğur Tatar, “Altay Dağları’ndan Hereke’ye İpek Halının Tarihi” belgeseli ile 
“Festival Düzenleme Kurulu Özel Ödülü”nü kazandı.

Profesyonel kategoride yönetmen Volkan ÜCE’nin “Her şey Dahil” isimli Belgesel Filmi birinci oldu. Yakutistanlı Yönetmen Sardaana BARABANOVA’nın çektiği “Savaş Çocukları” isimli film ikincilik, Türkiye’den Neslihan SEMERCİ’nin yönetmenliğini yaptığı “Müzikli Bir Göç Masalı” isimli film ise üçüncülük ödülünü aldı.

İlke İŞİSAG’ın çektiği “Leyla Hanım” isimli belgesel film Profesyonel Kategori Jüri Kültür Sanat Ödülü’ne layık görülürken, Kazakistanlı yönetmen Arsen BAYANOV’un “Shaman Blues” isimli filmi Türk Devlet Teşkilatları Modern İpek Yolu Turizm Kuşağı Ödülü’ne, Özbekistanlı yönetmen Shokir Kuzuboy ugli’nin “Bahtsız Ömür” isimli belgesel filmi de “Prof. Dr. Turan YAZGAN Türk Dünyası Onur Ödülü”ne layık görüldü. 

Ayrıca Maksat Sinema Olsun’un kurucusu olan ve festivale Türkiye’den katılan yönetmen Uğur TATAR’nın “Altay Dağları’ndan Hereke’ye İpek Halının Tarihi” isimli filmine de “Festival Düzenleme Kurulu Özel Ödülü” verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir