Why Him? / Bu da Nereden Çıktı? (2016)

Why Him? / Bu da Nereden Çıktı? (2016)

John Hamburg ismini, Robert De Niro ve Ben Stiller’i bir araya getiren, eğlenceli bir aile komedisi olarak dikkat çeken “Meet the Parents” (2000) ve peşine eklenen iki devam filminden biliyoruz. Bizde kısaca “Zor Baba” olarak gösterime giren bu serinin ortak senaristlerinden biri olan Hamburg, “Why Him?” (Bu da Nereden Çıktı?,2016) filmiyle yine benzer bir hikâye anlatıyor ve bu kez Ian Helfer ile senaryoyu beraber kaleme alırken, yönetmen koltuğuna da kendisi oturmayı tercih ediyor.

Tahmin edilebileceği üzere “Why Him?”, ne orijinal bir hikâyeye, ne üzerinde düşünülmeye değecek bir senaryoya, ne de derin karakterlere sahip bir film. Aşırı uçlarda gezinen filmin tek derdi, iflah olmaz absürtlükte bir komedi sunmak. Bunu başarıyor mu derseniz, yiğidi öldür hakkını yeme demişler, film bu konuda vaatlerini sonuna kadar yerine getiriyor!

Kızına fazlasıyla bağlı olan bir babanın, kızının sevdiği adamla tanışması ve onu kızına “layık” bulmaması üzerine ortaya çıkan komik olaylar silsilesi olarak tanımlamak mümkün filmi. Böylesine sıradan bir hikâyeyi katlanılabilir kılmaya çalışan Hamburg ve Helfer ikilisi, Hollywood sinemasında sıkça kullanılan malzemelerden “özel bir formül” yaratmaya çalışmışlar. Bu formülde neler yok ki! Aile önemlidir vurgusu, geleneksel ile modern çatışması, umut dolu Noel algısı, izleyiciyi tatmin etmeyi hedefleyen mutlu son fikri ve olabilecek en ilkel komedi anlayışı. İşte aşure mantığındaki bu filmin yaslandığı en büyük koz da ilkel komedi anlayışı oluyor. 

Lumière Kardeşler’in çektiği ve ilk komedi filmi olarak kabul edilen “The Sprinkler Sprinkled” (1895) filmiyle sinema, insanları ilkel ve kaba unsurlarla güldürebileceğini keşfetti diyebiliriz. Komedi sineması şimdiye kadar Charlie Chaplin, Buster Keaton gibi birçok önemli isim sayesinde ciddiye alınabilir bir yapıya kavuşsa da, günümüzdeki komedi sinemasında -bazı istisnaları saymazsak- tamamen bahsettiğimiz bu ilkel komedi anlayışı hâkim. “Why Him?” filmi de bu konuda bir istisna değil. Acayip küfürler, osuruk şakaları, bir komedi malzemesi olarak kullanılan cinsellik ve çok daha fazlası bu filmde yer alıyor. Tabii film, her şeye rağmen güldürmeyi başarıyor. Bunda skeç mantığını reddedip ne kadar kötü olsa da bir hikaye anlatmaya çalışması, esprilerdeki doğru zamanlama ve iyi yazılmış diyalogların payı büyük. Ama en önemlisi, Bryan Cranston ve James Franco ikilisinin hem karşılıklı uyumu hem de izlemesi keyif veren performanslarının bir lokomotif görevi üstlenmesi oluyor.

Hikâyenin temeli, baba ve damat adayı üzerine kurulmuş olsa da Bryan Cranston ve James Franco dışında onları destekleyen yan rollerdeki oyuncular da oldukça iyiler. Ama önemli bir karakter olması gereken -ve öyleymiş gibi de gösterilen- “babasının kızı”na hayat veren Zoey Deutch, sevimsiz oyunculuğu bir yana bir de üstüne karakteri çok geri planda tutulmasından ötürü pek akılda kalıcı olamıyor.

Sözün özü, “Why Him?” katıksız bir “izle ve unut” filmi. Filmi izlerken gerçek dünyayı unutup filme kendini kaptıran seyirci, muhtemelen filmden çıktıktan sonra filmin evrenine dair hiçbir şey hatırlamayacaktır. Esprileri ve diyalogları bir kenara koyarsak geriye kalan şeyin, bölük pörçük niteliksiz bir senaryo ve televizyon dizisinden hallice bir yönetmenlik olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ama güldürmeyi beceremeyen onlarca komedi filmine kıyasla “Why Him?”, eğlenceli bir seyirlik sunarken kahkahaya boğmayı da başarıyor. Yine de “güldürmek” her şey demek değildir, öyle değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir