The Nightmare Before Christmas /  Noel Gecesi Kabusu (1993)

The Nightmare Before Christmas / Noel Gecesi Kabusu (1993)

“The Nightmare Before Christmas / Noel Gecesi Kabusu” filminin Tim Burton’ın eşsiz hayal gücünün bir ürünü olduğu gerçek; ama stop motion tekniğini ustalıkla kullanan yönetmen Henry Selick’in başarısını da göz ardı etmemek gerek!

80′li yılların sonunda Tim Burton’ın kısa film senaryosu olarak kaleme aldığı Noel Gecesi Kabusu, 90′lı yılların başında Michael McDowell ve Caroline Thompson ikilisi tarafından uzun metraj film senaryosuna dönüştürüldü. Filmin çekimleri 3 yıl sürdü ve 1993 yılında gösterime girdi.

Stop-motion tekniğiyle çekilen ilk uzun metraj film olduğu ve zahmetli çekim tekniği düşünüldüğünde büyüleyici bir görselliğe sahip olan film, 1994 yılında Akademi Ödülleri’ne “En İyi Görsel Efekt” dalında aday olsa da rakibinin “Jurassic Park (1993)” olması gibi bir talihsizlik yüzünden ödülü alamadı. Filmin bir diğer etkileyici yanı olan müzikler ise Tim Burton’ın gedikli bestecisi Danny Elfman tarafından yapıldı. Ayrıca Danny Elfman’ın sadece filmin müziklerini yapmakla kalmadığını aynı zamanda Jack’in şarkı söylediği kısımları seslendirdiği de hatırlatalım.

Her tarafında sevimsiz yaratıkların yaşadığı sevimli bir yer hayal edin… İşte Noel Gecesi Kabusu filmindeki “Korku Diyarı” tam da böyle bir yer. Envai çeşit yaratığın yaşadığı bu diyarda herkesin tek bir amacı vardır; her cadılar bayramında insanların korkutulacağı şenlikleri hazırlamak. Fakat buranın kralı olan Jack Skellington artık insanları korkutmaktan sıkılmış, farklı arayışlar peşine düşmüştür. Bir gün, ona gizliden gizleye aşık olan Dişi-Frankenstein Sally’yi ve “Korku Diyarı”nı arkasında bırakan Jack ormana doğru koşar ve bir ağacın içine gizlenmiş “Christmas Kentini” keşfeder. Burası Jack’in krallığının hüküm sürdüğün yerin tam zıttı, yani renkli, cıvıl cıvıl ve neşeli insanlarla dolu bir yerdir. Jack buradan fazlasıyla etkilenir. İşte her şey o zaman başlar…

Noel’i ve Cadılar Bayramı’nı başarılı bir şekilde harmanlayan, hem keyifli bir müzikal hem de eğlenceli bir animasyon olan Noel Gecesi Kabusu, aradan geçen onca yıla rağmen hala her izlendiğinde aynı tadı vermeyi başarıyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir