El Empleo (2008)

El Empleo (2008)

Yönetmenliğini Santiago Bou Grasso’nun yaptığı ve senaryosunu Patricio Plaza’nın yazdığı, Arjantin yapımı bir kısa film olan “el Empleo”, sadece 6 dakika içinde modern dünyanın, insanı ne hale getirdiğini etkileyici bir şekilde aktarıyor.

Günlük hayatta kullandığımız her şeyin bir sabah, insanlara dönüştüğünü hayal edin. Mesela lambanız, aynanız, sandalyeniz, masanız, portmantonuz… İşe gitmek için kullandığınız taksiler bile birer insan; sizi sırtına alıp gideceğiniz yere taşıyorlar, tıpkı birer köle gibi. İş yerinizin kapısı, asansörün çalışmasını sağlayan ağırlık, hepsi birer insan. Hayal edince ne kadar da korkunç geliyor öyle değil mi?

İnsanların hissizleştiği, birer eşyadan farklarının kalmadığı bir dünya hayal edebiliyor musunuz? Çok zalimce, çok korkunç ve son derece rahatsız edici… Peki şu an ki dünyamızdan ne farkı var böyle bir dünyanın? Elbette ki yok! İşte el Empleo, bunu kısa ama vurucu bir şekilde anlatıyor bize (hatırlatıyor mu demeliydim yoksa?). Filmin sonuna kadar baş karakterimizin önemli biriymiş gibi gösterilmesinin ardından gelen final sahnesi ise gerçekten tokat gibi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir