Olmayan Filmlerin Jenerikleri #1: Sonunda Ölüm Yok

Olmayan Filmlerin Jenerikleri #1: Sonunda Ölüm Yok

Genelde bir filmin açılış jeneriği ilk sahnede akıp geçer. Çok az filmde jenerik için ayrılmış özel bir kısım görürüz. Bunlardan bazıları son derece sıradanken bazıları da gerçekten unutulmazdırlar! Mesela Andrew Kevin Walker’in ince bir işçilikle yazdığı ve David Fincher’in ustalıkla yönettiği “Se7en / Yedi (1995)” filminin açılış jeneriği, bence unutulmaz olanlara en güzel örnektir.

Birçok sinemaseverin de bu konuda benimle hem fikir olacağına eminim. Hatta gelmiş geçmiş en iyi açılış jeneriği bu filme aittir desem, bilmem çok abartmış olur muyum? Hâsılı “Se7en” filmini izlediğim ilk günden bu yana aklımda hep bir şekilde onun jeneriğine benzeyen bir jenerik yapma hayali vardı. İşte izlediğiniz (ya da izlemek üzere olduğunuz) bu jenerik de, en sevdiğim filme ait olan en sevdiğim açılış jeneriğine naçizane bir saygı duruşudur. 

Unutmadan… Defalarca okuduğum ve her defasında aynı heyecanı ve keyfi yaşadığım “Sonunda Ölüm Yok Ya” isimli muhteşem romanın yazarı Frederic Dard’ın ismini de anmam gerekiyor. Zira bir diğer esin kaynağım da oydu. İyi seyirler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir