Fırıldak Ailesi (Çizgi Roman Eleştirisi)

Fırıldak Ailesi (Çizgi Roman Eleştirisi)

Türkiye’nin yetişkinler için yapılan ilk animasyon dizisi ünvanına sahip olan “Fırıldak Ailesi”, 3 sezon halinde toplam 80 bölümlük dizi macerasından sonra bildiğiniz gibi 2017 yılında “Fırıldak Ailesi: Batsın Bu Orta Dünya!” ismiyle sinema perdesinde de boy göstermişti. Grafi2000’in kurucusu olan Varol Yaşaroğlu’nun yarattığı bu serinin yazar ve yönetmen kadrosunda birkaç isim sayabilsek de dizinin ve sinema filminin hem yazar hem de yönetmenlerinden biri olan Haluk Can Dizdaroğlu’nun öne çıktığını görüyoruz. Zaten 2019 yılında Eksik Parça Yayınları’ndan çıkan “Fırıldak Ailesi” çizgi romanının yazarı da Haluk Can Dizdaroğlu’nun başkası değil. İki bölümden oluşan bu kısa çizgi roman, diziyi sevenlere keyif verecek bir yapıya sahip.

Türkiye’deki En Çılgın Animasyonların Yaratıcısı: Grafi2000

Yıl 2000. Mizah ve eğlence sitesi olarak doğan Grafi2000, döneme damgasını vurmayı başarmış ve internet mecrasından televizyon ekranlarına ilk yolcuğunu gerçekleştirmiştir. İlerleyen yıllarda “Pembe ve Mavi” isimli Türkiye’nin ilk çizgi dizisini yapmış, Kanal D’de yayınlanan “Koca Kafalar” ile insanların gönlünde taht kurmayı becermiş ve nihayetinde yaptıkları işleri duymayan kalmamıştır. Türkiye’de animasyon anlamında ilk akla gelen prodüksiyon şirketlerinden biri olma yolunda ilk adımlarını böylece atan Grafi2000, daha sonradan “Acar Kafadarlar”, “Harbi Tivi”, “Rüya’nın Günlüğü”, “Çınar” gibi işlerle karşımıza çıksa da son zamanlarda ününü perçinleyecek iki işe imza atmıştır: biri “Kral Şakir” diğeri de tabii ki meşhur Fırıldak Ailesi!

Türk İşi Simpsonlar’ın Absürt Maceraları

Sabri Fırıldak, Yıldız Fırıldak, Dürdane Çektir, Zeki Fırıldak, Afet Fırıldak ve Tosun Fırıldak. İşte karşınızda Fırıldak Ailesi! Bu muhteşem altılının bazen sıradan bazen sıra dışı birçok absürt macerasına tanık olduk. Çizgi romanda ise “Kara İp Korsanları” ve “Zombi” isimli Hollywood filmlerinin parodisi niteliğindeki iki eğlenceli öykü bizleri bekliyor. Aslında “Kara İp Korsanları”, Fırıldak Ailesi’nin 2. sezon 21, 22 ve 23. bölümünde, “Zombi” ise 2. sezonun 3. bölümünde izlediğimiz hikayeler. Fırıldak Ailesi’nin bu ilk kitabında animasyon olarak izlediğimiz hikayeleri çizgi roman formatında okuma fırsatını elde ediyoruz.

Basit Çizimler ve Etkileyici Espriler

Grafi2000’in elinden çıkan tüm işlerde olduğu gibi Fırıldak Ailesi’nin de görsel anlamda bizi etkileyen bir yapısı yok elbette. Zaten Varol Yaşaroğlu ve diğer yaratıcı ekibin böyle bir derdi olmadığı da ortada. Kendilerine has karakter tasarımlarını, basit çizimler ve absürt mizah ile en iyi şekilde harmanlamanın çabasında olan ekibin, bunu başardığını da rahatlıkla belirtebiliriz. Üstelik iki boyutlu olan dizinin, üç boyutlu bir animasyon olan sinema filmine nazaran seyir keyfinin daha yüksek olduğu da inkar edilemez bir gerçek. Noel Dayı’dan bu yana Grafi2000, görsel anlamda basit diyebileceğimiz bir formun peşinden giderken, ince bir mizah ile etkileyici ama saçmanın da saçması esprileri aynı potada eritmenin yolunu hep buldu diyebiliriz. Belki de onları bu kadar özel kılan da tam olarak budur!

Bir Çizgi Roman Olarak “Fırıldak Ailesi”

Fırıldak Ailesi çizgi romanının, Fırıldak Ailesi’ni “hareketli” bir şekilde izlemek ile neredeyse aynı keyfi verdiğini söyleyebiliriz. Çizimlerle uyum içinde olan panelleme, sanki Fırıldak Ailesi’ni izliyormuşuz gibi akıp giden bir sadelikte. Elinize aldığınızda bir çırpıda okunabilen bu çizgi roman, görsel anlamda sizi etkileyecek bir eser olmasa da hem dizinin hayranlarının Fırıldak Ailesi’nin maceralarına devam etmesini sağlayacak hem de daha önce diziyi izlememiş olanlar için güzel bir tanışma fırsatı olacaktır.

Son olarak, bana bu kitabı hediye eden Eksik Parça Yayınları’na teşekkür ediyorum. Meraklısına Kral Şakir’in çizgi roman albümünün de Eksik Parça Yayınları’ndan çıktığını hatırlatalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir