Bir Afişin Anatomisi: Ayaz (2012)

Bir Afişin Anatomisi: Ayaz (2012)

Yönetmenliğini Hakan Kurşun’un üstlendiği, senaryosunu Orhan Kaya’nın yazdığı Ayaz’ın başrollerini Issız Adam’ın Alper’i olarak ünlenen Cemal Hünal, pop müzik şarkıcısı Gökhan Tepe ve Türk Lara Croft Çiğdem Aysu paylaşıyor. Film bu cuma gösterime giriyor. Bu yüzden filmden önce aşağıda gördüğünüz etkileyici afişten biraz bahsetmek istiyorum…

1-Kendini Lara Croft Sanan Dilara

Çiğdem Aysu neden bu kadar sinirli acaba? Baksanıza gözleri alev saçıyor adeta. Bir de, bir şey mi ima etmeye çalışıyor ne? Sanki “Hollywood’un Lara Croft’u varsa, Türkiye’nin de Dilara’sı var!” diyecek de diyemiyor! Madem o diyemiyor bari ben diyeyim: “Sonunda Türkiye’nin de nur topu gibi bir kadın aksiyon kahramanı oldu. Hepimize hayırlı uğurlu olsun!”

2-Yan Yana Dizilmiş Kelleler

Türk filmlerinin afişlerinde sıkça rastladığımız bir şey varsa oda yan yana dizilmiş kellelerdir! Nedendir bilinmez ısrarla her afişin üstüne, ünlü oyuncuların kellerini sırasıyla dizmekten büyük keyif alırlar. Ayaz’ın afişi de maalesef bu illetten nasibini almış! Cemal Hünal sanki vesikalık fotoğraf için poz vermiş, Gökhan Tepe ilk sinema filminin şaşkınlığını hala üzerinden atamamış, Arda Kural ise ne işim var bu filmde der gibi bakmış. Peki, bu kelleler bize ne anlatmaya çalışmışlar?

3-Oyuncu İsimlerindeki Karmaşa

“Bir afişte oyuncuları kendi isimlerinin altına yerleştirmek ya da isimleri oyuncuların üzerine yazmak ne kadar zor olabilir ki?” diye sorabilirsiniz. Ama Ayaz’ın afişine baktığımızda, bunun bazen oldukça zor olduğunu görebiliyoruz! Mesela Arda Kural’ın üzerinde Çiğdem Aysu yazsa da o aslında Arda Kural. Ya da Çiğdem Aysu’nun üzerinde Cemal Hünal yazdığına bakmayın Cemal Hünal, Arda Kural ile Çiğdem Aysu’nun ortasında. Kafanız mı karıştı? Merak etmeyin benimki de karıştı zaten! Fakat bu karmaşanın sadece bu afişe has bir durum olmadığını belirtmekte fayda var. Zira ufak bir araştırma ile buna benzer birçok örneğe rastlayabilirsiniz…

4-Filmin İsminde Yatan Gizli Anlam

Ayaz size neyi çağrıştırıyor? Soğuk havayı mı? Bir kadın ismini mi? Yoksa… Evet, bir şey daha var! Meğer Ayaz, domino oyununda boş taşa verilen isimmiş. Bunu öğrendiğimiz iyi oldu da Ayaz’ın ikinci A’sını oluşturan o kadın silueti de neyin nesi öyle!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir