Happy Feet / Neşeli Ayaklar (2006)

Happy Feet / Neşeli Ayaklar (2006)

Filmografisine üç çılgın Mad Max filmi sıkıştırmış çılgın yönetmen George Miller’ın kariyerinde ki ilk animasyon olan “Happy Feet / Neşeli Ayaklar”, basit ama etkileyici hikâyesiyle izleyen herkesi kendine hayran bırakmıştı. Ayrıca Akademi’nin de kayıtsız kalamadığı bu sevimli penguenler 2007 yılında Oscar’ı kucaklamıştı!

Tüm bireylerin şarkı söyleyerek eşlerini bulduğu bir toplumda, şarkı söyleyemediği için toplumdan dışlanan penguen Mumble’ın hikâyesini anlatan Neşeli Ayaklar, asıl amacı bu olmasa da sevimli penguenler üzerinden “Küresel Isınma”ya da dikkat çekmeyi başarmıştı. Zaten yönetmen George Miller filmle ilgili yaptığı açıklamasında, “Neşeli Ayaklar’ın esas derdi çevre mesajı vermek değil, ama küresel ısınma gibi tüm dünyayı ilgilendiren, önemli bir konuyu görmezden gelemezdik.” demişti.

Çoğu kişi animasyonlara eğlenceli sahneler eşliğinde keyifli dakikalar geçirmek için gider. Neşeli Ayaklar ise bu konuda beklenenden çok daha fazlasını veriyordu. Üstelik toplumda yaygın olan “Animasyonlar çocuklar içindir!” kanısının her animasyon için geçerli olmadığını da ispatlıyordu. Ayrıca film için oldukça önemli bir yere sahip olan müzikler kadar Step üstadı Savion Glover ve ekibinin hareketlerinin -motion capture tekniği kullanılarak- yakalanmasıyla yaratılan dans sahnelerinin de çok başarılı olduğunu söylemeden edemeyeceğim.

Hatırlarsanız, şarkı söyleyemese de harika bir dansçı olan Mumble en sonunda tüm penguenleri kendine inandırmayı başarmıştı. Birinin sadece kendi olarak dünyada her zaman fark yaratabileceğini farklı bir şekilde anlatan ilk film şüphesiz çok beğenilmişti. Zaten açıkça söylemek gerekirse neşeli ayaklara ve kalbe seslenen şarkılara sahip bu penguenleri izlerken ritim tutmamak ve keyif almamak imkânsızdı! İlk filmin bu kadar beğenilmesinin ardından ikinci filmin gelmesi ise elbette kaçınılmazdı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir