Bütün Kadınlar Birleşin! (Özel Dosya)

Bütün Kadınlar Birleşin! (Özel Dosya)

Bugünün “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” olması vesilesiyle sizler için özel bir dosya hazırlamaya karar verdik ve daha önce Maksat Sinema Olsun’da yayımlanmış yazılar arasından, kadınların başrolde olduğu 4 uzun metraj filmi özenle seçtik. Ayrıca dosyaya bir tane de özel dosya yazısı ekledik. Erkeklerin dünyasında ayakta kalmaya çalışan kadınların gücünü gözler önüne seren bu filmleri keşfederken keyif almanız dileğiyle, iyi okumalar…

Elektra (2005)

Frank Miller, 158. sayısından itibaren daha sert ve gerçekçi bir hale soktuğu Daredevil’a, 168. sayısında -adı yunan mitolojisinde de geçen- yeni bir kahraman armağan etti: Elektra! Daredevil filminde, öldürülen babasının intikamını almaya çalışan ancak talihsiz bir şekilde ölen(!), şimdi ise Daredevil’in kör hocası Stick tarafından diriltilip eğitilen Elektra, Raphael misali elinden düşürmediği ‘Sai’leri ile bu sefer annesinin intikamını almak için uğraşıyor! (UĞUR TATAR)

Eleştirinin tamamını okumak için tıklayın…


Offside / Ofsayt (2006)

Sadece İran Sineması değil Dünya Sineması söz konusu olduğunda da önemli bir yönetmen olarak adı anılması gereken Muhsin Mahmelbaf, Hamid Dabaşi ile yaptığı bir söyleşide şöyle bir cümle kullanıyor:

“Cinsiyet ayrımcılığı İran’ın kültürel bir özelliğidir.”

Aslında bunu dünya geneline yaymak o kadar da zor değil. Hatta bu dünya, “Kadın insan mıdır?” tartışmalarını dahi görmüştü. Bu yüzden, farklı ülkelerde olması ya da aradan ne kadar zaman geçtiği önemli değil; önemli olan cinsiyet ayrımcılığı hala devam ediyor. Bu İran veya başka bir ülke olsun, hiç fark etmez! (ÜLKÜ TATAR)

Eleştirinin tamamını okumak için tıklayın…


Jackie (2016)

Şili Sineması’nın akla gelen yönetmenlerinden Pablo Larrain, uluslararası coğrafyada tanınmasını, “En İyi Yabancı Dilde Film” Oscar ödülüne de aday olan “No” (2012) filmine borçlu desek yanılmayız. Şimdiye dek çektiği filmlerde farklı türler arasında gezinen yönetmenin, “Neruda” (2016) filmiyle kendisiyle aynı topraklarda doğmuş önemli bir yazar ve şair olan, Nobel ödüllü Pablo Neruda’nın hayatını da es geçmediğiniz görüyoruz. Bu filmle aynı yıl görücüye çıkan, yönetmenin bir başka biyografik filmi “Jackie” (2016) ise çok farklı bir zamana ve dünyaya götürüyor bizi… (UĞUR TATAR)

Eleştirinin tamamını okumak için tıklayın…


Hidden Figures / Gizli Sayılar (2016)

NASA, Sovyetler Birliği ile dünyanın çok ötesinde bir mücadele içindeyken, dünyada, NASA Uzay Araştırma Birimi’nin içinde de birtakım mücadeleler gerçekleşmekte. Nasıl mı? Bir zamanlar dünyanın bir yerinde, ten renkleri farklı olduğu için, tuvaletlerinden kütüphanelerine, lokantalarına, okullarına, kısacası yaşam içerisinde karşılaşılabilecek her şeyde, Amerika’da, aşağılayıcı bir şekilde ayrı bir yaşam sürmekte olan insanların mücadelesi… (ÜLKÜ TATAR)

Eleştirinin tamamını okumak için tıklayın…


Kadının Gücü: Joy ve Nadide

Küçükken, kurduğun hayallerin gerçekleşmemesi için hiçbir sebep göremezsin. Daha sonra büyümeye başlarsın ve kendini, hayallerini artık hayal olmaktan çıkaracak kadar güçlü bulamazsın. Ama biraz daha zaman geçince, hayallerini gerçek kılmaya engel olanın kendin değil, çevrendekiler olduğunu anlarsın. İşte bunu anladığında artık önünde iki seçenek olur. Ya böyle yaşamaya devam edersin ya da cesaretini toplayıp o mağarandan çıkarsın! (ÜLKÜ TATAR)

Eleştirinin tamamını okumak için tıklayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir